Napallergia
Meglepték a viszkető pattanások vagy a bőrpír, melyek amint kimegy a napra azonnal jelentkeztek? Pont így nyilvánul meg a napallergia, amellyel az emberek körülbelül egyötöde küszködik. Némelyeknél a napfény okozta csalánkiütés gyakran és ismételten jelentkezik, másoknál életük során csak néhányszor. Amint a napallergia egyszer előfordult, annak tüneteit a jövőben is könnyedén felismeri.
Mit okoz a napallergia?
A napallergiás reakciókat mindenekelőtt a bőrbe hatoló és a bőrsejteket károsító, túl erős UVA – de ugyanúgy UVB – ultraibolya sugárzás váltja ki. A bőr immunreakcióval védekezik a napsugárzás ellen. Bepirul és begyullad.
A napkiütések keletkezésére hatással lehetnek bizonyos összetevőket tartalmazó kozmetikumok, de bőrérzékenységet növelő fotoszenzitív gyógyszerek használata is. Ezek közé tartoznak bizonyos antibiotikumok kemoterapeutikumok, az orbáncfű, a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek vagy a hormonális antikoncepció. A lehetséges napérzékenységre vonatkozó információkat keresse mindig a gyógyszer betegtájékoztatójában!
Hogyan néz ki a napallergia?
A napallergia jelentkezhet bőrpírként, nap okozta, viszkető pattanásokként vagy a háton, vállakon, karokon, dekoltázson és rüsztökön megjelenő, nedvező hólyagokként. Bár leggyakrabban a 20-40 éves korú vagy érzékeny bőrű nőket veszi célba, megjelenhet bárkinél, nemtől és kortól függetlenül.
A bőrreakciók a napsugárzás intenzitása és további tényezők szerint különféle formákban jelentkezhetnek. A napallergia leggyakoribb formái közé tartozik a polimorf fénydermatózis, a Mallorca-akné és a fotoallergiás reakció.
A nap hatására kialakuló bőrreakciók leggyakoribb típusai
Polimorf fénydermatózis (PLE)
A napra megjelenő allergiás reakció leggyakoribb formája. Esetében általában az ugyanazt jelentő napallergia vagy nap megjelenő ekcéma elnevezéssel szoktunk találkozni. Az allergia jobbára tavasszal, napozás után szokott megjelenni, amikor a bőr még nem készült fel a napsugarakra. Napkiütéssel ezért gyakrabban találkozhatunk tavasszal, mint nyár végén, amikor – a hardening jelenség révén – bőrünk már hozzászokott a napsütéshez.
A PLE leggyakoribb jelenségei közé tartozik a bőrpír, a viszkető pattanások, vagy a nedvedző hólyagok. A tünetek legtöbbször néhány órán belül, néha viszont csak több nap elteltével jelentkeznek. Ez mindenkinél más és más. Azonban ha egyszer már megjelent az allergia, mindig azonos formában mutatkozik meg, ami a felismerését és gyógyítását sokkal egyszerűbbé teszi.
Mallorca-akné
Megjelenésében a klasszikus akné vagy PLE gyulladásos pattanásaira emlékeztet. Az effajta reakció létrejöttét nemcsak a napsugárzás intenzitása, de a kozmetikában használatos emulgeáló- és konzerváló-szerek is befolyásolják.
Fotoallergikus és fototoxikus reakciók
Ezeket az UV sugárzás intenzitása befolyásolja, de különböző gyógyszerek – antibiotikumok, orbáncfű tartalmú antidepresszívumok – vagy különféle ételek (citrusfélék, zeller, füge) is hatással lehetnek rájuk. A bőrön gyulladt és viszkető helyekként jelentkeznek.
Mi segít napallergia esetén? A megelőzés!
A napsütést soha nem kerülheti el teljesen, és nem is szabad, hiszen fontos a D-vitamin szintéziséhez. Ahhoz viszont, hogy az erős tavaszi napsütés ne lepje meg kellemetlenül, védekezzen a túlzott napsugárzás ellen! Erre vonatkozóan több tanácsot is adhatunk:
- Használjon magas UVA és UVB sugárzás elleni szűrőképességgel rendelkező napozókrémeket! Bízzon a La Roche-Posay, Eucerin, Avène vagy Bioderma bevált márkák bőrgyógyászok által tesztelt, napallergiára specializált napkrémjeiben!
- Az allergia elleni napozókrémet a napon tartózkodás minden két-három órájában használja, és ne feledje, hogy a víz csökkentheti annak védőképességét!
- Ne feledkezzen el a napozás utáni krémekről sem, és hidratálja bőrét! A legjobb választást az aloe vera vagy panthenol tartalmú készítmények jelentik.
- Ne feledkezzen meg a hidratálásról – ideálisan aloe verás hidratáló készítményekkel, de megfelelő folyadékbevitellel is!
- Iktasson be étrendjébe olyan ételeket vagy táplálékkiegészítőket, melyek kalciumot, szelént, cinket és béta-karotint tartalmaznak!
- Korlátozza a napon való tartózkodást 11 és 16 óra között!
- A napon való tartózkodás időtartamát fokozatosan növelje. Bőre így – akár az edzettség fokozásánál – könnyebben hozzászokik a napsütéshez.
- Válasszon ruhatárából nap ellen védő – tehát sötétebb és ne túl vékony – öltözéket!
- A jobb lebarnuláshoz próbáljon ki béta-karotin, E- vagy C-vitamin tartalmú készítményeket!
A napallergiára legjobb napozókrémek
Institut EsthedermSun Intolerancevédő spray a testre napérzékenység ellen 150 ml
20 180 Ft13 453,33 Ft / 100 ml
AkcióBiodermaPhotoderm ARtónusegyesítő védőkrém nagyon érzékeny, kipirosodásra hajlamos bőrre SPF 50+ 30 ml
5 830 Ft19 433,33 Ft / 100 ml
AvèneSun Minéralvédő folyadék kémiai szűrőktől mentes SPF 50+ 40 ml
6 190 Ft15 475,00 Ft / 100 ml
EucerinSun Sensitive Protectvédőkrém az egész arcra SPF 50+ 50 ml
7 810 Ft15 620,00 Ft / 100 ml
Mit tegyünk, ha megjelenik a napallergia?
Jelentkeztek már önnél pattanások, hólyagok vagy bőrpír? Az irritált bőr kellemetlenül tud viszketni, és nem túl szép látvány. Érdekli, hogy hogyan lehet megszabadulni a napallergiától? Próbáljon ki néhány tippet a napallergia jegyei elleni küzdelemre:
- A felégett helyekre használjon hideg borogatást!
- A nedvedző hólyagokat hintse be gyermek púderrel!
- A sérült bőr felületeit védje megfelelő ruházattal!
- Tengeri fürdés után öblítse le magát édesvízzel!
- Napkiütés ellen, de annak megelőzésében is segítenek a különféle allergiafajtákra javasolt gyógyszerek. Vény nélkül kapható például a Claritine, a Zodak, a Zyrtec vagy az Analergin.