A legjobb cumi kiválasztása a babának
Cumi, dudli, cucli... mindenki máshogy hívja. Mindenesetre egy jól kiválasztott cumi képes megnyugtatni és elégedetté tenni a babát, de ahhoz is hozzájárul, hogy a baba a hátán aludjon, ahogyan ez javasolt is. Nézzük meg, hogyan kell kiválasztani a legjobb cumit. Meglátja, nem is olyan nehéz.
Hogyan kell kiválasztani a megfelelő méretet?
A cumi megfelelő mérete az egyik legfontosabb kritérium a választás során.
- Egyszerűen kövesse a gyártó javaslatait. Leggyakoribb méretű cumi a 0 és 18 hónap közötti gyerekeknek való. De vannak 18 hónapos kortól javasolt cumik is a nagyobbak számára.
- Az újszülötteknek való cumi biztosan nem lesz megfelelő a nagyobb babáknak és fordítva pedig főleg nem. A helyes méretű cumi megakadályozza a gyermek szájüregének szabálytalan fejlődését.
Kivágott vagy kör alakú cumi?
A cumi korongjának, még ha a baba száján kívül is marad, megvan az alapvető funkciója. Szellőzőnyílásokkal van ellátva, amelyek fontosak a baba optimális légzéséhez vagy a nyál elvezetéséhez.
- A nyolcas vagy masni alakú – azaz felül és alul kivágott – korong lehetővé teszi, hogy a cumi mindkét oldalról a baba szájába helyezhető legyen.
- Az orrnak kivágott korong az alakjával mutatja az egyetlen módját a szájba helyezésnek és nagyszerűen illeszkedik a baba szájához.
- A kerek cumi nagyon aranyosan áll a babáknak. De meg kell győződni arról, hogy nem nyomja a baba orrát.
Szimmetrikus vagy aszimmetrikus cumi?
A babától függ, hogy melyik formájú szívókát (vagy fogantyút) részesíti előnyben. Szerezze be mindkét típust, hogy kipróbálhassa, melyik felel meg a kicsinek.
- Az aszimmetrikus cumi (anatómiai cumi) követi a száj formáját az egyik lapos oldalának köszönhetően. A gömbölyű részével felfelé kell behelyezni.
- A szimmetrikus cumi (fiziológiai cumi) csepp formájú és a mellbimbóra hasonlít. Vannak kerekek is (ún. cseresznye cumi), amelyeket szintén a mellbimbó formája inspirált.
- Az ortodontikus cumik lehetnek aszimmetrikus és szimmetrikus formájúak is. Biztosítják a baba nyelvének megfelelő elhelyezkedését, és formájukkal maximálisan elősegítik a szájüreg egészséges fejlődését.
Szilikon- vagy kaucsukcumi?
Leggyakrabban 2 típusú anyaggal találkozhatunk: kaucsuk azaz latex, vagy orvosi szilikon. Mindkét anyagnak megvannak a maga előnyei és hátrányai.
- Latexcumi: A kaucsuk, amelyből a latexet gyártják, természetes anyag, ezért a cumi sárgás árnyalatú. Tipikus íze sok babának ízlik, de nem mindegyiknek. Nagyon puha és rugalmas. A kaucsukcumi tisztán tartása kissé nehezebb a szilikonnal szemben. Beszerzése környezetbarátabb.
- Szilikoncumi: Teljesen átlátszó, íztelen és szagtalan, nagyon könnyen tökéletesen tisztán tartható. A szilikoncumi ellenálló a magas hőmérséklettel szemben, és élettartama is hosszabb. A latexcumihoz képest kevésbé rugalmas.
Mit szerezzünk még be a cumihoz?
- Először is érdemes egynél több cumit beszerezni. A cumik ugyanis szeretnek könnyen elveszni.
- Éppen ezért vásároljon hozzá cumitartó csipeszt is. Felcsipeszelheti a baba ruhájára, így a cumi soha nem lesz túlságos messze, és nem esik le séta közben sem. A cumitartó csipeszek sok szép dizájnban megvásárolhatók.
- A hosszabb, de a rövidebb utazásokhoz is jól fog jönni a védőkupak. A cumi higiénikusan tiszta marad benne, és a baba egyből a szájába veheti.
A baba első napjai, hetei és hónapjai is sokkal kellemesebbek lesznek számára a cumival – ezáltal Önnek is. Elég csak a fent említett kritériumok szerint választani, és ezután hagyja, hogy a baba kiválassza a neki legjobb cumit.