Ne adjon esélyt a rossz leheletnek! Tudja meg, mi áll leggyakrabban a rossz szájszag hátterében, és hogyan kezelje, hogy ne tegyen tönkre több találkozót. A friss lehelet elérése gyakran könnyebb, mint gondolná.
Mi okozza a rossz leheletet?
Hagyma, fokhagyma, torma, kávé, alkohol vagy cigaretta – mindannyian ismerjük az átmeneti rossz lehelet okait. De, ha hosszú távú szájszagról (ún. halitózisról) van szó, amely nem múlik el egy fogmosás után, akkor kevésbé nyilvánvaló okok is lehetnek a hibásak.
A leggyakoribbak a következők:
- nem elég alapos fogmosás, a fogközök és a nyelv elégtelen tisztítása
- fogszuvasodás vagy fogkő és fogínygyulladás
- a szájüreg mikrobiális flórája nincs egyensúlyban
- kiszáradt száj csökkent nyáltermelés (xerostómia) és elégtelen folyadékbevitel miatt
- éhezés és drasztikus diéták alacsony szénhidrát-bevitellel
- egyes gyógyszerek szedése (pl. allergiára, magas vérnyomásra vagy depresszióra)
- különféle betegségek és egészségügyi problémák: cukorbetegség, légúti gyulladások, elégtelen máj- és veseműködés, gyomorfekély és reflux
Hogyan szabaduljunk meg a rossz lehelettől?
Az okok megszüntetésével – leggyakrabban a helyes szájhigiéniával! Az esetek 90%-ában a szájszag oka tulajdonképpen a szájüregben keresendő. Első lépésként keresse fel fogorvosát, hogy kiderítse, a rossz leheletet fogszuvasodás, ínygyulladás vagy más szájüregi probléma okozza-e. A következő megálló a dentálhigiéniai klinika , ahol megszabadítják fogait a lepedéktől és a fogkőtől, valamint tanácsokat adnak a helyes fogmosásról és a fogköztisztító kefék használatáról. De sok mindent tehet azért, hogy már most megszüntesse a rossz leheletet.
Hogyan is?
1. Szabaduljon meg a fogközökből eredő rossz szájszagtól
Biztosan hallotta már, hogy naponta legalább kétszer fogat kellene mosni, és lehet, hogy Ön így is tesz. De ugyanilyen alaposan mossa a fogait a fogközökben is? Itt gyakran megtelepednek az ételmaradékok és velük együtt baktériumok, amelyek emésztésük közben kellemetlen szagokat bocsátanak ki. Naponta egyszer tisztítsa meg a fogközöket, ennek a legjobb módja:
- Fogköztisztító kefék: A kis kefék sörtéinek köszönhetően minden apró szennyeződést felfognak. Különböző méretekben kaphatók és így minden fogközhöz alkalmazkodnak.
- Fogselyem: Kiválóan alkalmas a legszűkebb fogközök tisztítására, ahová még a legkisebb fogköztisztító kefe sem ér el.
- Szájzuhany: Egy vízsugár segítségével precízen eltávolít minden szennyeződést, anélkül, hogy a fogak vagy az íny felszínét károsítaná. Ezenkívül tökéletesen alkalmas fogszabályozók, implantátumok és koronák tisztítására is.
Tipp: A fogköztisztító kefét cserélje le körülbelül hetente egyszer újra. A hagyományos fogkefét cserélje le háromhavonta, a baktériumok elszaporodásának veszélye miatt.
2. Távolítsa el a lepedéket a nyelvről
A nyelv hátsó részén található üregek tökéletesen alkalmasak az elhalt sejtek és a baktériumok felhalmozódására. Ne engedje, hogy a baktériumok győzedelmeskedjenek, és vessen véget a lepedéknek egy nyelvkaparóval. Csak néhány mozdulat a nyelv hátsó részétől a nyelv hegyéig, és a nyelve olyan lesz, mintha új lenne. Használhat fogkefét is, de csak nagyon gyengéden és alaposan öblítse le utána a fogkefét vízzel.
Tipp: Ha nem szívesen mos fogat, és hajlamos feladni, szerezzen be egy elektromos fogkefét. Egyes típusoknak még nyelvtisztító tartozéka is van!
3. Frissítse fel leheletét: bárhol és bármikor
Étkezés után, munka közben és egy fontos megbeszélés előtt – tartsa frissen a leheletét. Csomagoljon táskájába cukorkát és rágógumit, szájvizet és spray-t. Nemcsak friss illatúak, de gyakran tartalmaznak antimikrobiális összetevőket, amelyek elpusztítják a rossz lehelet okozóit. Használja a szájvizet a fogmosás utolsó lépéseként, de egy aromás ebéd vagy vacsora után is, a szájszag elleni szájspray-vel pedig a nap bármely szakában felfrissülhet – elég néhány fújás akár a villamoson.
TiPP: Próbálja ki a szájszag elleni kapszulákat és tablettákat is, amelyek semlegesítik a gyomorban keletkező szagokat.
4. Fogyassza ezeket az élelmiszereket és italokat
Tudta, hogy a rossz leheletet okozó ételek mellett vannak olyanok is, amelyek csökkentik azt? A frissebb lehelet érdekében javasoljuk, hogy igyonzöld teát , fogyasszon vagy rágjon bazsalikomot, mentát vagy petrezselymet – ezek klorofillt tartalmaznak, amely semlegesíti a kellemetlen szagokat. A szájszárazság okozta rossz lehelet esetén fogyasszon sárgarépát vagy C-vitamin-tartalmú gyümölcsöket, hogy serkentse a nyáltermelést. És ne felejtsen el egész nap tiszta vizet inni, hogy hidratálja a száját, és kiöblítse az ételmaradékokat.
Tipp: Továbbra is fennáll a rossz lehelet, még akkor is, ha hosszú időn keresztül fogat mosott és betartotta a helyes szájhigiéniát? Kérjen időpontot fogorvosától. Ő megállapítja a pontos okot, és javasol Önnek egy a rossz lehelet megszüntetésére szolgáló kezelést.