Védje bőrét a napsugárzástól SPF krémekkel
Szép és egészséges barnaságot szeretne?
A megfelelő SPF krémekkel nem kell aggódnia a napsugárzás miatt.
Segítünk Önnek kiválasztani a megfelelő fényvédelmet nyaraláshoz és mindennapi használatra.
Az SPF (Sun Protection Factor), vagyis a „napvédelmi faktor” azt mutatja, hogy mennyi időt tölthet biztonságosan a napon, a fototípusának megfelelően. Minél magasabb a termék SPF száma, annál tovább nyújt védelmet a bőrének. Például, ha 10 perc alatt leégne a napon, egy SPF 15-ös krém használatával ez az idő 150 percre hosszabbítható, míg egy SPF 50 mellett a bőre akár 8 órán keresztül is védve lesz.
Az SPF meghatározza az UVB-sugárzás áteresztési szintet is, amely egészségügyi kockázatokat jelenthet – bőrpírt, napallergiát, vagy extrém esetben bőrrákot. Például:
Az SPF 10 90%-os védelmet nyújt az UVB sugarak ellen.
Az SPF 30 az UVB sugárzás 97%-át szűri ki.
Az SPF 50 pedig az UVB sugárzás 98%-át fogja fel.
Nem csak az mérvadó, hogy a számítások szerint milyen tartós a naptej, hanem az is, hogy Ön mit csinál, és ez valahogy befolyásolhatja-e annak védelmi funkcióját. Például úszás, sportolás (izzadás) vagy a bőr megszárítása után mindig javasoljuk az SPF-es termék újbóli felvitelét. Ha teljesen biztos akar lenni, hogy bőre folyamatosan védve van, 2 óránként vigye fel újra az SPF-es krémet.
A legfontosabb, hogy hidratálja bőrét, és lassan érje el az egészséges barnaságot. A gyors barnulás bőrünk erőteljes hámlásához vezet, és a bronz árnyalat sem tart hosszú ideig.
A hidratált bőr érdekében a következőkre van szükség:
Naptej, barnító olajok
megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás
napozás utáni ápolás
Napozás után kényeztesse bőrét egy langyos zuhannyal és használjon hidratáló szappant (óvatosan mossa le a maradék fényvédő krémet), majd vigyen fel napozás utáni ápoló krémet vagy olajat. Így a bőre gyönyörűen hidratált, rugalmas és puha lesz. Itt az egyenes arányosság elve érvényesül – minél több hidratálást biztosít bőrének, annál tovább tart a barnasága.
Az ásványi SPF fényvédelem (cink-oxidra és titán-dioxidra alapoz) védőréteget képez a bőrön, amely tükörként visszaveri az UV-sugarakat. Ezzel szemben a kémiai UV-szűrők elnyelik és hővé alakítják a sugárzást a bőr belsejében.
Mil a helyzet az SPF krémek arcon való használatával? A kémiai alapú SPF terméket tiszta, száraz bőrre kell felvinni, hogy behatolhasson a bőrbe, míg az ásványi szűrőket, amelyek fizikai réteget képeznek a bőr felszínén, csak az arcápolási rutin utolsó lépéseként kell felvinni.
A bőr öregedéséért felelős UVA sugárzás áthatol a felhőkön és az üvegen is. Tehát még akkor is, ha nem tűnik naposnak az idő, a bőrének védelemre van szüksége. És ez akkor is igaz, ha az idő nagy részét az autóban tölti, vagy az ablaka mellett ül az irodában. Röviden: soha ne feledkezzen meg a naptejről.
A napfény nemcsak a bőrre, hanem a hajra is káros hatással lehet. Az UVA sugarak mélyebbre hatolnak a hajszálakba, lebontják a keratint, ezzel szárítva a hajat és gyengítve a szerkezetét. Ezzel szemben az UVB sugárzás a felszínen fejti ki hatását – károsítva a haj kutikuláját (védőrétegét). Ennek eredményeként durva tapintású haj, töredezett hajvégek és fényvesztés léphet fel. A haj legjobb védelme a napsugárzástól egy UV-védő hajpermet és egy kalap vagy sál. És a bónusz? Úgy fog kinézni, mintha épp egy divatmagazinból lépett volna ki.
Az UVA sugárzás (A = Ageing) a bőr öregedéséért felelős
Az UVA sugárzás mélyen behatol a bőrbe, és bőröregedést, ráncokat, rugalmasságvesztést és pigmentfoltokat okoz. Egész évben jelen van, áthatol a felhőkön, valamint a gépkocsi vagy az iroda ablakán is.
Az UVB sugárzás (B = Burning) égési sérüléseket okoz
A bőr felső rétegeit éri el, égési sérüléseket, bőrpírt, valamint gyulladásos vagy allergiás reakciót okoz. Jelentős szerepet játszik a bőrrák kialakulásában. Nyáron és délben a legerősebb, de nem hatol át az üvegen.
Igen, létezik bizonyíték arra, hogy a naptejekben gyakran használt vegyi anyagok (oxybenzone és octinoxate) negatívan befolyásolhatják a korallzátonyokat és a tengeri élővilágot. Ezért, ha Ön is figyel a természet védelmére, válasszon ásványi alapú naptejeket vagy olyanokat, melyek „korallbarát” címkével rendelkeznek.
Figyelem! Egyes úti célok (például Hawaii, Palau vagy Thaiföld) már tiltják azokat a naptejeket, melyek nem rendelkeznek ún. „korallzátony-biztos” minősítéssel.
Az SPF 25-nél alacsonyabb fényvédő faktorszámú krémeket érdemes egész évben használni. Nyáron azonban csak rövid távú napsugárzás esetén alkalmasak, vagy ha csak reggel tartózkodik a szabadban, amikor a nap még nem süt olyan erősen. Az alacsonyabb faktorszám a sötétebb fototípusoknak (4-es és afölötti fototípusok) is megfelelő. Ennek ellenére ne vigye túlzásba a napozást.
A közepes SPF minden bőrtípushoz (1, 2 és 3 fototípus) alkalmas, és egész évben használható. Megfelelő védelmet nyújt Önnek szabadtéri tevékenységek során vagy nyaraláson Európa legnagyobb részén. A tengerparton, a medencénél vagy sporttevékenységek közben gyakrabban kell újra felvinnie, így egy rövidebb védelmi időtartamú UV faktor is elegendő.
Tengerparti nyaralásra készül, vagy napközben a szabadban tölti az idejét? Akkor csakis SPF 50+ védelemmel! Ha nincs kedve pár óránként újra felvinni a krémet, válassza a legmagasabb SPF-et, amely a leghosszabb ideig nyújt védelmet.
Ha érzékeny bőre van, hajlamos a napallergiára, sok anyajegye van vagy hiperpigmentációra hajlamos, használjon SPF 50+ védelmet egész évben, függetlenül a bőrtípusától.