Dezodor vagy izzadásgátló: Melyiket válasszuk?
Mindkét terméket ugyanabba a kategóriába sorolják az interneten, és a polcokon is egymás mellett vannak, anélkül, hogy bármilyen módon megkülönböztetnék őket. Még a köznyelvben is gyakran felcseréljük a kifejezéseket.
De ha tudjuk, mi a különbség a dezodor és az izzadásgátló között, sokkal könnyebb helyesen választani. Ugyanis mindkét termék más hatásspektrumot kínál.
Mi az a dezodor?
Röviden úgy fogalmazhatunk, hogy a dezodor a szagok ellen véd, míg az izzadásgátló a szagok és az izzadás ellen egyaránt. Az izzadás az emberi test teljesen természetes hőszabályozó mechanizmusa, amelynek során káros anyagok távoznak a szervezetből – és magának az izzadságnak nincs szaga. A kellemetlen szagokról a bőrön található mikroorganizmusok tehetnek.
A dezodorok ezért olyan antibakteriális és illat anyagokat tartalmaznak, amelyek megakadályozzák a baktériumok terjedését, és emellett a frissesség érzését nyújtják. A dezodorok fő feladata tehát egyszerű – elérik, hogy az izzadtság ne legyen szagos. Magát az izzadást azonban nem akadályozzák meg. Mikor érdemes tehát dezodorért nyúlni? Ha nem okoz gondot a túlzott izzadás, vagy nem vár Önre nagy sportteljesítmény, akkor nagy valószínűséggel elég lehet egy dezodor. Ez akár 24 órán át frissen és szagtalanul tartja a hónalját.
Mi az izzadásgátló?
A dezodorral ellentétben az izzadásgátló közvetlenül megakadályozza az izzadást. Hatásának köszönhetően összeszűkül a verejtékmirigyek kivezető nyílása, így az izzadság nem távozik a testből (vagy minimálisra csökken), és nem szaporodnak el a baktériumok a hónaljban. Gyakran tartalmaznak illatanyag komponenst is, így szintén a frissesség érzését adják. A piacon találhatunk olyanokat, amelyek 48, de akár 72 órás védelmet is ígérnek.
A termék egyik hátránya az lehet, hogy minderre egyetlen összetevő képes – az alumíniumsók. Az alumíniumsók ellenzői úgy vélik, hogy az izzadásgátló hosszú távú használata sejtelváltozásokhoz és a rák kockázatának növekedéséhez vezethet. Egyelőre nincs egyértelmű bizonyíték sem a káros hatásra, sem a biztonságosságra például a mellrák tekintetében. Egyesek ezért úgy kerülik őket, mint az ördög a tömjénfüstöt, mások egyszerűen nem foglalkoznak ezzel, és élvezik a száraz hónalj előnyeit.
Ha túlzott izzadás kínozza és az alumíniumsókkal kapcsolatos spekulációk nem izgatják, az izzadásgátló a megfelelő választás az Ön számára. Használja a tényleges szükség szerint, hogy elkerülje a hónalj alatti érzékeny bőr irritációját. Ráadásul a túlzott izzadás egészségügyi problémát is jelezhet, ezért legyen óvatos, ne becsülje alá.
Teljesen helyénvaló, ha szükség szerint kombinálja a két terméket, és mindig az adott napnak megfelelő izzadás elleni védelmet választja. Egy laza nap áll Ön előtt, vagy egy fárasztó megbeszélés várja, amely a kollégákkal való bowlingozással ér véget?
Mit tegyünk a keletkezett foltokkal a ruhán?
A ruhán lévő csúnya foltokat az izzadság, de akár a használt izzadásgátló vagy dezodor is okozhatja. Ezért öltözködés előtt mindig várja meg, míg ezek a termékek teljesen megszáradnak. Kedvenc pólója hónalján a sárga foltokat nagy valószínűséggel az izzadság okozza. Maga az izzadság színtelen, hogyan lehetséges tehát, hogy térképek jelennek meg az ingeken? A ruhákon lévő sárga foltok oka, hogy az izzadság reakcióba lép a baktériumokkal és más anyagokkal, amelyeket a kozmetikai termékek tartalmaznak. Gyakran az izzadásgátlókban lévő alumíniumsók, a faggyú vagy akár mosószermaradványok is okoznak foltokat.
Hogyan előzheti meg tehát a sárga foltokat a ruháin? Jó megoldás, ha olyan dezodort vagy izzadásgátlót választ, amely nem hagy fehér vagy sárga foltokat. A kínálatunkban többet is talál.