Eszébe jutott már valaha, hogy a kaparó érzés a torkában, a kicserepesedett ajkak vagy a bedugult orr hátterében a száraz levegő áll? Olvasson tovább, és tudja meg, mi mindenre képesek a minőségi légpárásítók!
És mi a helyzet a páratartalommal?
A páratartalom azt mutatja, mennyire párás a levegő. Az emberi test viszonylag érzékeny az ingadozó páratartalomra. Ha allergiával, asztmával vagy ekcémával küzd, ez duplán érvényes. Az optimális páratartalom 50% körül mozog – 40–60% számít normál értéknek. A levegő télen a legszárazabb. A fűtési szezonban a levegő páratartalma a sivatagokéval megegyezőre, akár 20%-ra is lecsökkenhet.
Miért érdemes beszerezni otthonra vagy az irodába egy légpárásítót?
- Az optimális páratartalom támogatja az immunrendszert.
- A száraz orrnyálkahártya hajlamosabb az irritációra és a fertőzésekre. A száraz levegő száraz köhögést, krónikus náthát vagy gyakori légúti megbetegedést okozhat.
- Száraz levegőn tartózkodva folyamatos fáradtságot és kimerültséget tapasztalhat. A száraz levegő nehezített körülmény a szervezet számára, ezért hosszabb alvást követően is kialvatlannak érezheti magát.
- A száraz orrnyálkahártya horkolást is okozhat.
- A száraz levegőben állandóan por száll és statikus elektromosság alakul ki.
- A száraz levegő szárítja a bőrt az arcon és a testen is. Ez különösen fontos tudnivaló, hiszen aki ekcémával, pikkelysömörrel vagy hasonló betegségekkel küzd, annak a nedvességmegtartásra mindenképp figyelnie kell.
- A száraz levegő a szépségnek sem tesz jót. Kiszárítja az arcbőrt, amely hajlamosabb lesz a ráncosodásra és elasztinvesztésre.
- A szárazság a háztartás számára sem kedvező. A bútorok vagy a képek korábban tönkremehetnek a hatására. A házikedvencek és a szobanövények szintén nem fogják értékelni.
Most már tudja, miért nem jó, ha az otthonában túl száraz a levegő. Azonban a „minél nedvesebb, annál jobb” mondás sem érvényes. Ha a páratartalom átlépi a 60%-ot, fennáll a baktériumok és a penészgomba elszaporodásának a kockázata.
Hogyan válasszuk ki a legjobb légpárásítót online?
Milyen funkciókat keressünk?
- Hygrostat: A Hygrostat egy automatikus nedvességszabályozó. Más szóval az ilyen párásító maga felügyeli a páratartalmat, és automatikusan be- és kikapcsol, hogy optimális nedvességszintet biztosítson.
- Nedvességszabályozás: Válasszon többszintű légpárásítást, hogy be tudja állítani az ideális üzemmódot az otthonában.
- Gombaölő üzemmód: Az állóvízben könnyen szaporodnak a mikroorganizmusok, amiknek nem szabad a levegőbe jutniuk. Ha a víztároló edényt nem tudja rendszeresen és alaposan tisztítani, válasszon filteres vagy erre a célra egyéb módon kialakított modellt. Esetleg tehet a vízbe rúd vagy kocka formájában kapható ionizáló ezüstöt.
És a dizájn?
- Megfelelő nagyságú tartály: A kis tartály csak rövid üzemidőre elég. Ha a légpárásítót hosszabb intervallumokban kívánja használni, pl. egész éjjel, a tartálynak ennek megfelelő méretűnek kell lennie.
- A helyiség mérete: A légpárásító esetében a gyártó általában feltünteti a helyiség m3-ben megadott megfelelő méretét. Például az elemes légpárásítónak kisebb a teljesítménye, így a nagyobb helyiségeket nem párásítja hatékonyan. A nagyobb teljesítményű légpárásító kisebb helyiségekbe is alkalmas.
- Kerekek és fogantyúk: Ha szeretné áthelyezni a légpárásítót egy másik helyiségbe, válasszon hordozható modellt (pl. kerékkel vagy praktikus fogantyúval).
Hogyan válasszunk légpárásítót gyermekeknek?
- A gyermekeknek tervezett légpárásítók játékos dizájnnal kaphatók, amit a gyermekek imádni fognak.
- Rendszeresen tisztítsa a készüléket, vagy szerezzen be antibakteriális változatot.
- Ne feledje, a csecsemőknek és gyermekeknek készült légpárásító csendes, hogy gyermeke nyugodtan aludhasson.
A légpárásító típusai
Ultrahangos párásító
Az ultrahangos légpárásító mikrocseppekké alakítja a vizet magas frekvenciájú hullámok segítségével. A készülék a cseppeket pára formájában ereszti ki. Ez a legelterjedtebb típus.
Előnyei
- Alacsony energiafogyasztás.
- Csendes működés.
- Megfelelő gyermekes és házikedvencet tartó családoknak.
Hátrányai
- Szennyezett víz esetén a levegőbe kerülő párában is baktériumok, mikroorganizmusok lesznek. Fontos a víztartályt rendszeresen tisztítani, lehetőleg kifőzni vagy szűrt vizet használni bele.
Gőz-légpárásító
A belsejében felfőzi a vizet, amit páraként ereszt ki.
Előnyei
- A légpárásító felfőzi a vizet, így a kibocsátott pára higiénikus, tiszta.
Hátrányai
- Magasabb energiafogyasztás.
- Forró víz van benne. Ez a típus nem megfelelő kisgyermekes vagy mozgékony házikedvencet tartó családoknak. Ha felborul, fennáll az égésveszély.
Hidegpárásító
Filterek vagy lemezek segítségével kerül a víz a levegőbe. Más típusoktól eltérően nem képez látható vízpárát, a vizet már szórva juttatja a levegőbe.
Előnyei
- A légpárásítás legtermészetesebbnek nevezhető formája.
- Túlnedvesedésről nincs szó – a hidegpárásító annyi vizet ereszt ki, amennyit a levegő elbír.
- Képes kifogni egyes allergéneket és a porszemeket, de természetesen nem a légtisztító szintjén.
- Ez a párásító gyerekeknek és házikedvenceknek is megfelelő.
Hátrányai
- A vízben könnyen elszaporodnak a baktériumok. Fontos ezért a készüléket rendszeresen és alaposan megtisztítani, de antibakteriális funkciójú modell is választható.
- Ez zajosabb lehet, ezért a hálószoba párásítására nem megfelelő.
Plusz funkció
A készülék párásításon kívül egyéb okos otthonbarát funkciókat is kínál.
2 az 1-ben tisztító és párásító készülék
A tisztító légpárásító (vagy párásító légtisztító) párásítja és egyben tisztítja a levegőt a baktériumoktól, de a kellemetlen szagoktól is. Ezek a modellek többnyire szénszűrővel és HEPA-szűrűvel vannak ellátva.
Ionizációs légpárásító
Az ionizáció hatására negatív ionok szabadulnak fel, amelyek megsemmisítik a mikroorganizmusokat, és amelyek megakadályozzák a porszemcsék szálldogálását. A por az ionizáció hatására egy könnyen eltávolítható gombolyagba formálódik.
Aromadiffúzor és légpárásító
Adott modell esetében hozzáadható egy speciális rekesz illóolaj betöltésére. Az aromadiffúzoros légpárásító a helyiségeket így nemcsak párásítja, hanem illatosítja is.
A légpárásító megfelelő használata
- Helyezze a légpárásítót mindig a földre, lehetőleg a helyiség közepére úgy, hogy a pára ne csapódjon közvetlenül a falra vagy a bútorra.
- Használatakor ne szellőztessen és csukja be az ajtót, hogy a készülék hatékonyan működhessen.
- Ha az Ön modellje nem hygrostat típusú, beszerezhet külön egy egyszerű páramérőt és felügyelheti, hogy a páratartalom megfelelő értéktartományban mozogjon.
Ön melyik modellt választja? Legyen az aromadiffúzoros légpárásító vagy inkább a párásító légtisztító? Válasszon még ma a Notino kínálatából!