Kényeztesse arcbőrét és haját a kókusz természetes csodájával! Sokoldalúságának és kellemes illatának köszönhetően a kókuszolaj az egyik legkeresettebb növényi zsír, amely kívül-belül ápolja testünket. Tápláló és lágyító tulajdonságai miatt használja a kókuszolajat a striákra, a ráncokra, masszázshoz és borotválkozás után. Ismerje meg, hogyan élvezheti a kókuszolaj minden jótékony előnyét, és élvezze az egzotikus illatú szépségápolási rituálékat!
A kókuszolaj tulajdonságai
A kókuszolajat (vagy kókuszzsírt) a kókuszdió szárított pépéből préselik, vagy pedig a kókusztejből centrifugálják. 25 °C alatti hőmérsékletig szilárd, 25 °C felett megolvad és folyékonnyá válik – a kókuszolaj ekkor kezd hasonlítani az általunk megszokott tipikus olajokra. Ázsiában a főzéshez gyakran használt zsíradék. A kókuszolajat a konyhában is kipróbálhatja – de ügyeljen arra, hogy élelmiszeripari minőségű terméket vásároljon. A kozmetikai kókuszolaj nem alkalmas fogyasztásra.
A kókuszolaj az Ön szépségápolási rutinjában is használható. Gazdag antioxidánsokban, tartalmaz A, C, E és B-vitaminokat. Antimikrobiális és antibakteriális hatású, hidratál és táplál. Ezek a tulajdonságok a kókuszolajat nagyszerű segítővé teszik a bőr, a haj, sőt a fogak ápolásában is.
A kókuszolaj hatásai
Kókuszolaj a hajra
- Támogatja a száraz és károsodott haj regenerálódását.
- Segít megelőzni a hajvégek foszlását, a haj töredezését és a haj göndörödését.
- Visszaállítja a sérült haj ragyogását és rugalmasságát.
- Játékosan megbirkózik a viszkető és száraz fejbőrrel, melynek tápanyagokat és hidratálást biztosít.
Kókuszolaj az arcbőrre
Kókuszolaj a testre és a kézre
- Alkalmas a száraz és atópiás bőr kezelésére, amelyet lágyít és csökkenti a viszketést.
- Alkalmas a hegek masszírozására és a striák megelőzésére.
- Tökéletesen nyugtatja és táplálja a bőrt napozás után és a hidegben.
- A kókuszolajos masszázs jó a test és az elme ellazítására.
Kókuszolaj a fogakra
- A kókuszzsírban található laurinsav antibakteriális hatásának köszönhetően fogtisztításra és a száj méregtelenítésére is használható.
- Segít megelőzni a fogszuvasodást.
- Segít a szájüregben lévő afták kezelésében.
A kókuszolaj: Alkalmazása
A kókuszolaj tisztán természetes termék, könnyen kezelhető és nagyon jó a felszívódása.
Mire használják a kókuszolajat az arcon?
- Sminkeltávolítás kókuszolajjal: Olajozza be az arcát, és gyengéden masszírozza mindaddig, ameddig nem szabadul fel valamennyi sminkmaradvány. Ezután törölje le az arcát egy meleg, nedves törülközővel. Az arcbőre tökéletesen sminkmentessé vált, és készen áll a tisztításra és a arcápolási rutin többi részére.
- Kókuszolaj az arcbőrre éjszakára: A száraz vagy hámló arcbőr intenzív táplálásához használjon kókuszolajat éjszakára az éjszakai krém helyett.
- Kókuszolaj a szempillákra és a szemöldökre: Kókuszolajba mártott kefével húzza át a szempilláit minden este lefekvés előtt. Úgy működik, mint egy szempillaszérum, amely táplálja és erősíti a szempillákat. A kókuszolaj hasonló hatással lehet a szemöldökre is.
- Természetes arcbőr és testradír: Keverje össze a kókuszolajat cukorral vagy kávéval paszta állagúvá. Ezt gyengéden masszírozza az arcbőrbe, hogy eltávolítsa az elhalt hámsejteket.
Hogyan kell használni a kókuszolajat a test bőrén?
- Mint testápoló olajat: Fürdés vagy zuhanyozás után kenjen kókuszolajat a hegekre, striákra és a száraz területekre. Finoman masszírozza be, és hagyja, hogy felszívódjon.
- Kókuszolaj a fürdőben: Elegendő egy-két teáskanálnyi a vízbe, és a lágyító fürdő garantált.
- Kókuszolaj borotválkozás után: Az érzékeny és irritált bőr megnyugtatására szolgál.
- Kókuszolaj tetováláshoz: Rendszeres kenéssel tökéletesen regenerálja a bőrt az új tetoválás helyén.
Kókuszolaj a hajra: Hogyan kell használni?
A kókuszolaj néha helyettesítheti kedvenc kondicionálóját vagy hajpakolását. Már néhány perc elteltével a haj mélyen hidratált, megerősített és puha tapintású lesz. Hogyan kell alkalmazni?
- Kondicionálóként: Melegítsen fel 1-2 teáskanálnyit a tenyerében, és hajmosás után, amikor még nedves a haj, vigye fel a kókuszolajat a hajára.
- Hajpakolásként: Óvatosan melegítsen fel 3-5 evőkanálnyi olajat a hajszárítóval, és miután kihűlt, masszírozza bele a hajba, annak teljes hosszában. Ezután tekerje a haját egy régi törölközőbe vagy fürdősapkába, és hagyja rajta a pakolást legalább 2 órán át. Ezt követően mossa meg a haját rendesen samponnal.
- Ha zsíros a haja, csak a haj közepétől a hajvégekig használjon kókuszolajat.
Hogyan használjuk a kókuszolajat a fogakra?
Az olajhúzás – oil pulling – (a kókuszolajjal való gargalizálás) ősi módszere segíti javítani a mindennapi fogápolást. A kókuszolaj magához köti a baktériumokat, amelyek így könnyebben távoznak a szájüregből. Ugyanakkor az olaj finom filmréteget képez a fogakon, ami megnehezíti a további szennyeződések és lepedék megtelepedését. Hogyan történik az olajhúzás?
- Reggel éhgyomorra tegyen egy teáskanálnyi szűz kókuszolajat a szájába, és legalább 10 percig forgassa a szájában.
- Ezután köpje ki az olajat, és öblítse ki a száját langyos vízzel.
- Tisztítsa meg fogait és nyelvét fogkrém nélküli fogkefével.
- Az olajhúzás csak a rendszeres foghigiénia kiegészítésére szolgál, ezért ne hagyja ki a jó minőségű fogkrémmel és fogkefével, fogköztisztító és egycsomós fogkefével történő tisztítást.
Ajánlatos kókuszolajat használni a pattanásokra?
A pattanásos és zsíros arcbőrre a kókuszolaj nem a legalkalmasabb, mert enyhén komedogén. Ezért eltömítheti a pórusokat és pattanásokat okozhat. Ugyanakkor antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, ezért egyesek a pattanásos arcbőr kezeléséhez egyértelműen preferálják. Tehát az Ön arcbőrének egyedi igényeitől függ, hogy a kókuszolaj megfelelő-e az Ön számára. De ha nem akar kockázatot vállalni, válasszon inkább nem komedogén kozmetikumokat.
Biztonságos a kókuszolaj használata napozáshoz?
A kókuszolaj nem alkalmas a leégés elleni védelemre – nincs ugyanis semmilyen UV-védő faktora. A védelem érdekében válasszon inkább fényvédő krémet SPF faktorral. A kókuszolajat azonban napozás után és előtt is alkalmazhatja, hogy lágyítsa a naptól igénybe vett bőrt.
Kókuszolaj: Bio, szűz, frakcionált vagy finomított?
- Ha tiszta kókuszolajat szeretne a legsokoldalúbban használni, válassza a lehető legkevésbé feldolgozott terméket. Ezek közé tartozik a hidegen sajtolt szűz vagy extra szűz kókuszolaj. Friss és érett kókuszdióból nyerik ki, és a feldolgozás során nem használnak magas hőmérsékletet vagy hozzáadott további anyagokat.
- Ugyanakkor a bio (vagy organikus kókuszolaj) címke nem játszik olyan nagy szerepet, mivel a kókuszpálmát csak minimálisan kezelik vegyszerrel.
- A további népszerű típusok közé tartozik a frakcionált kókuszolaj (MCT-olaj). Ez egy szagtalan és íztelen kókuszolaj, amely nem hagy zsíros réteget, de megőrzi minden jótékony tulajdonságát. Nemcsak a zsírosabb bőrtípusok számára nagyszerű, hanem akkor is, ha nem szereti a kókusz illatát.
- A finomított kókuszolajat magas hőmérsékleten kezelik. Semleges ízű és aromájú, kevésbé könnyen ég oda, és a többi lehetőséghez képest kedvezőbb árú. A magas hőmérséklet azonban megfosztja aktív összetevőinek nagy részétől, ezért inkább főzésre alkalmas, mint kozmetikai felhasználásra.
Kényeztesse magát a trópusi távolságok illatának gyengéd simogatásával! Válassza a legjobb illatmentes kókuszolajat vagy kókuszolajat levendula, citrusfélék vagy virágok illatával, és kényeztesse arcbőrét, testét és haját a természet legjavával.