Az exfoliálás, azaz az elhalt bőrsejtek eltávolítása, egyszerűbben kifejezve az arcbőr hámlasztása egyike a bőr ragyogásáért és fiatalításáért felelős fontos kezeléseknek. Ha nem szeretné kozmetikusra bízni magát, próbálja ki az otthoni archámlasztást, amely ugyanolyan remek eredményeket kínál. Az archámlasztásnak 3 alapvető típusa van – mechanikus, kémiai és enzimes. Melyik illik az Ön bőrtípusához, és milyen gyakran használja?
Miért használjunk archámlasztót?
- A hámlasztó hatékonyan tisztítja meg az arcbőrt, megszabadítja a felesleges faggyútól, ráadásul megelőzi a pórusok elzáródását és a pattanások kialakulását .
- Eltávolítja a bőr felszínén felhalmozódott elhalt bőrsejteket, ezzel meggátolja a pikkelyesedést.
- Felgyorsítja az arcbőr regenerációjának folyamatát és az új sejtek képződését, kisimítja és ragyogóvá teszi az arcbőrt.
- Lehetővé teszi, hogy a bőr lélegezzen, és megkönnyíti az arcszérumok, pakolások és arckrémek felszívódását.
- Javítja a bőr vérrel való ellátottságát, stimulálja a kollagénképződést, fiatalítja a bőrt, és fellép a ráncok kialakulása ellen.
Enzimes archámlasztó
Ha gyengéd archámlasztót keres, az enzimes hámlasztótól biztosan nem kell tartania! Ez a legjobb hámlasztó érzékeny arcbőrre, és a száraz bőrnek is jó barátja. Gyümölcssavak (például papaja vagy ananász) természetes enzimjeit tartalmazza, amelyek fokozzák a természetes hámlasztást. Az enzimek maguktól megtalálják és elnyelik az elhalt sejteket, ráadásul hidratálják és megtisztítják az arcbőrt. A hatások általában már az első használat után szemmel láthatók.
Az enzimes hámlasztásra alkalmas bőrtípus
Az enzimes hámlasztást általában minden bőrtípuson végezhető – de mindig kövesse a gyártók ajánlásait. Különösen jót tesz a kipirosodás, a hajszálerek, a mitesszerek és az elszarusodott bőr ellen. A menopauza utáni, érett bőr hámlasztására is ez a leginkább ajánlott.
Hogyan vigyük fel az enzimes hámlasztót?
- Az enzimes hámlasztót hetente legfeljebb 2× (vagy a csomagoláson látható ajánlás szerint) használja tiszta, smink nélküli és száraz bőrre.
- Cseppentsen kis mennyiséget a tenyerébe, oszlassa el az arcon az ujjbegyekkel, és a gyártó ajánlását követve hagyja hatni.
- Ezután langyos vízzel mossa le a hámlasztót, és ápolja utána az arcbőrt.
Kémiai archámlasztó
A kémiai hámlasztó az elöregedett sejtrétegek eltávolításának elvén működik. A hámlasztó gyümölcsök AHA- és BHA-savait tartalmazza, amelyek mélyre hatóan indítják el a megújulás és fiatalítás folyamatát. Az otthoni kémiai hámlasztás kímélőbb, mint amilyet kozmetikus végez. A hámlasztás hatásai fokozatosan jelennek meg, amellyel elkerülhető az intenzív hámlás, a pirosodás vagy a varasodás.
A kémiai hámlasztásra alkalmas bőrtípus
Zsíros bőr hámlasztására vagy pattanások ellen is ajánlott, azonban általában nem kifejezetten ajánlott száraz vagy érzékeny bőrre. Jól elbánik a finom ráncokkal, a megereszkedett bőrrel, a tág pórusokkal, a pigmentációval és a pattanások utáni sebhelyekkel.
Hogyan használjuk a kémiai hámlasztót?
A kémiai hámlasztót mindig a gyártó utasításai szerint vigye fel tiszta, smink nélküli és száraz arcbőrre. Közvetlenül a bőrre vigyen fel kis mennyiséget, néhány percig hagyja hatni, majd öblítse le az arcot. Soha ne feledkezzen meg a kémiai hámlasztást követő minőségi bőrápolásról és a napsugárzás elleni védelemről.
Mechanikai archámlasztás
A mechanikai hámlasztás, azaz a bőrradír géles vagy krémes állagú, és olyan apró részecskéket (például kávét, cukrot vagy sót) tartalmaz, amelyek mechanikus úton távolítják el az elhalt sejteket. Az arcradír nemcsak az arcbőrre, hanem a nyak hámlasztására vagy a könyök és a sarok elszarusodott bőrének leradírozására is kiváló.
A mechanikai hámlasztásra alkalmas bőrtípus
A bőrradír kiválasztása során tartsa be a bőrtípusra vonatkozó ajánlásokat a csomagolásokon. A bőrradírt melegen ajánlják kombinált vagy zsíros típusú, illetve érett bőrre. Nagyon hatékony az elszarusodott bőr, a pikkelyesedés vagy az eltömődött pórusok ellen, azonban száraz bőr radírozására nem ajánlott. Érzékeny bőrre csak extra kímélő bőrradírt vásároljon, a lehető legapróbb részecskékkel. Pattanások radírozása során is legyen nagyon óvatos.
Hogyan használjuk a mechanikai hámlasztót?
A mechanikai hámlasztást hetente egyszer vagy kétszer végezze. Nedves bőrre vigye fel, majd masszírozza a bőrradírt nagyon gyengéd, körkörös mozdulatokkal, és kerülje ki az érzékeny szemkörnyéket. Főleg a T-zónára vagy a problémás helyekre koncentráljon. Soha ne fejtsen ki túl erős nyomást.
Arcápolás hámlasztás után
Az arcbőr hámlasztása eltávolítja az arcbőr felső rétegét, így használata után közvetlenül a bőr érzékenyebb lehet a külső hatásokra. Ne feledkezzen meg a megfelelő bőrápolásról, hogy elkerülhesse a hámlasztás esetleges kellemetlen következményeit:
- Hidegebb vízzel mossa az arcát.
- Táplálóbb hidratálókrémet használjon a hidratálásra.
- Növelje a folyadékbevitelt.
- Védekezzen a napsugárzás ellen! Használjon legalább SPF 30-as faktorú krémet.
- Kerülje a szaunázást és a párás helyen való tartózkodást.
- Tartsa be a két hámlasztás között ajánlott időtartamot.