Ugrás a fő tartalomhoz

MAKE SPF YOUR BFF projekt: UVA- és UVB- sugárzás – melyik a rosszabb?

2023. 05. 16.

Iva Davies

4 perces olvasás

A MAKE SPF YOUR BFF sorozatunk legutóbbi részében azzal foglalkoztunk, hogy miért is kellene minden egyes reggel (de napközben is) fényvédős krémet használni. Most pedig annak járunk utána, hogy mik is azok az UV-sugarak, hogyan működnek és mit tesznek a bőrünkkel.

Mi az UV-sugárzás?

Az ultraibolya (UltraViolet) sugárzás a napsugárzás bizonyos formája. Három típusa létezik: UVA, UVB és UVC. Az UVC-sugárzás szerencsére nem veszélyeztet minket, mivel a légkör ózonrétege megállítja azt. Ezzel szemben az UVA- és UVB-sugárzás eléggé problémás kettős.

Károsíthatják a bőrt, a szemet és az immunrendszert, továbbá leégést, bőrrákot és számos más egészségügyi problémát okozhatnak. Habár szükségesek az élethez, nem árt védekezni ellenük, mégpedig minőségi, széles spektrumú fényvédő (SPF) arckrémekkel, vagyis olyan termékekkel, melyek védelmet nyújtanak az UVA- és UVB-sugarakkal szemben is. Honnan tudhatja, hogy az adott krém ebbe a csoportba tartozik? A termék csomagolásán broad spectrum vagy UVB/UVA, netán az SPF/PA+ faktor jelzés van feltüntetve. Ha lehet, válasszon olyan krémet, amelyen a PA+++ vagy PA ++++ jelzés szerepel.

A PA értékelés fokozatai:

  • PA+ = alacsony UVA-sugárzás elleni védelem.
  • PA++ = közepes UVA-sugárzás elleni védelem.
  • PA+++ = magas fokú UVA-sugárzás elleni védelem.
  • PA++++ = rendkívül magas UVA-sugárzás elleni védelem.

UVA-sugárzás

Az UVA-sugarak teszik ki a napsugárzás körülbelül kilencvenöt százalékát, melynek minden egyes nap ki vagyunk téve. Igen, minden egyes nap. Az UVA-sugarak állandóan velünk vannak. Ha borult az ég vagy esik, de még akkor is, amikor a ködtől az orrunk hegyéig sem látunk el. És az üvegen is átjutnak. Mivel nem lehet elbújni előlük, jobb tisztában lenni azzal, hogy milyen csúnya dolgokat művelhetnek velünk.

Az uvA elnevezés alapján könnyen megjegyezhető. A, mint ageing. Vagyis öregedés. Az UVA-sugarak sokkal mélyebbre hatolnak a bőrbe, mint az UVB-sugarak. Károsítják a kollagén rostokat, ráadásul idő előtti bőröregedéshez vezetnek. A ráncok és pigmentfoltok így expressz gyorsasággal jelennek meg. Sőt, az UVA-sugarak napallergiát és bőrrákot is okozhatnak.

Jól gondolja: ha megfelelő védelmet biztosít arcának és testének ezen sugarakkal szemben, (szinte) örökké fiatal marad.

A legjobb széles spektrumú fényvédő arckrémek

UVB-sugárzás

Az UVB-sugarak rövidebbek, mint az UVA-sugarak, és nem is hatolnak olyan mélyre a bőrbe. Nem jutnak át sem a felhőkön, sem az üvegen, ezért borús időben biztonságban vagyunk. Milyen problémákat okozhatnak? Megint egy kis segítség. B, mint burning. Vagyis leégés. Az UVB-sugarak közvetlenül felelősek a bőrpírért, a leégésért és egyéb bőrfelszíni elváltozásért. Természetesen bőrrákot is okozhatnak.

Az UVB-sugarak az Egyenlítőnél a legerősebbek. Az északi félteken áprilistól októberig a legintenzívebbek, ezért ebben az időszakban fontos, hogy délelőtt 10 és délután 4 óra között extra védelmet biztosítsunk bőrünknek. Az UVB-sugárzás jóval erősebb a magasabban fekvő területeken is, így a síelés és a magashegyi túrák szerelmeseinek sem szabad megfeledkezniük arcuk krémezéséről. Mivel a hó, a homok és a víz visszaveri az UV-sugarakat, nagyon fontos, hogy ha ilyen helyen tartózkodunk, speciális, védőfaktoros krémmel védjük bőrünket. 

A legjobb széles spektrumú testkrémek

Most már tudja, hogy fényvédő SPF krém nélkül miért ne dugja ki még az orrát sem. MAKE SPF YOUR BFF sorozatunk következő részében azt vesszük górcső alá, hogy mi a különbség a kémiai és a fizikai szűrők között.