Máris bátran ünnepelhetnek azok, akik eddig is folyamatosan olyan beauty-termékeket kerestek, melyek nem irritálnak, és nem haragítják magukra a különleges igényű arcbőrt. Milyen nem komedogén anyagokat keressünk az összetevőlistában, és mely arcápolókat érdemes kipróbálni? Mindjárt eláruljuk.
Mik a (nem) komedogén kozmetikumok
Ez a kifejezés egy másik kozmetikai szakszóból, mégpedig a komedóból származik. A komedókat mindnyájan ismerjük, hiszen ezek a jól ismert mitesszerek. Tehát ha Ön a nem komedogén kozmetikumok használata mellett dönt, akkor ezek a termékek csak olyan összetevőket fognak tartalmazni, melyek nem tömítik el a pórusokat. Így csökken a mitesszerek vagy pattanások kialakulásának esélye.
Mikor ne használjunk nem komedogén kozmetikumokat
Tulajdonképpen már el is árultuk, hogy ezek a termékek hatékonyan segítenek megelőzni a pórusok eltömődését. Ez a probléma a bőr túlzott faggyútermelésével függ össze, és hozzájárul a mitesszerek és az akné kialakulásához.
Tehát mindenképpen érdemes a nem komedogén hatóanyagokat keresnie, ha Önnek problémás az arcbőre. Mindenképpen hasznosabb, ha ezeket a kozmetikumokat megelőző céllal használjuk, és nem akkor, amikor a probléma már felütötte a fejét. Természetesen minőségi termékek használatával a már felbukkant pattanások és mitesszerek is kezelhetőek, de a megelőzés egyszerűbb. Tehát ha Ön már tudja, hogy az arcbőre pattanásokra hajlamos, próbálja meg eltüntetni a szépségrutinjából a komedogén hatóanyagokat.
Miről ismerhető fel a komedogenitás?
Nem egyszerű átlátni, hogy melyik készítmény komedogén, vagy éppen nem az. Ugyanis nincsenek kőbe vésett szabályok arra, hogy milyen termékeket tarthatunk (nem) komedogénnek.
Ami viszont sokat segíthet: a komedogenitás mértéke. Tudjuk, ez elég ijesztően hangzik. Viszont remek irányadó, ha szeretnénk jobban megismerni az egyes kozmetikai összetevőket. A skála 0-tól 5-ig terjed, így közli, hogy az adott anyag mennyire komedogén.
Sokat foglalkoznak például az olajok komedogenitásával, hiszen természetes formájukban és az arcápolók nagy részének összetevőjeként is népszerűek. De a kozmetikumok más összetevői, például az alkoholok vagy a stabilizátorok is lehetnek komedogének.
Hogy is van ez a skála?
- 0. szint – nem komedogén anyag, mely nagy valószínűséggel nem fogja eltömíteni a pórusokat.
És melyek ezek a remek, nem mitesszerképző anyagok? Ha az Ön bőre is erősen problémás, legyenek a rutin részei a nem komedogén olajok, mint amilyen a kender- és argánolaj, vagy például a shea vaj.
- 1. szint – enyhén komedogén anyag
Az első szinten olyan olajokat találunk, mint a ricinusolaj, a szőlőmagolaj, a csipkebogyóolaj, a homoktövis- vagy a jojobaolaj.
- 2. szint – kissé komedogén anyag
Közéjük tartozik például a lanolin, azaz ún. gyapjúzsír, amelynek feladata, hogy védőréteget képezzen az arcbőrön. Az olajok közül kettes számmal jelölhetjük a sárgabarackmag-olajat, a mandula- és a tökmagolajat.
- 3. szint – közepesen komedogén anyag
Ezt a köztes szintet például a szezámolaj és az avokádóolaj jelenti.
- 4. szint – fokozottan komedogén anyag
Ezt a jelölést kapta például a kókuszolaj és az olívaolaj. A négyes csoport tagja az izopropil-alkohol is, egy hatékony tartósítószer.
- 5. szint – erősen komedogén anyag, amely nagy valószínűséggel eltömíti a pórusokat, és ronthat a problémás bőr állapotán. Az egyik legerősebben komedogén olaj a búzacsíraolaj. Ismert komedogén anyag az SLS (Sodium Laureth Sulfate [nátrium-lauril-szulfát]) is, mely a habzást segítő anyag – például tisztító hatású kozmetikumokban található.