Ugrás a fő tartalomhoz

Fluoridos fogkrém: használja vagy inkább ne?

2023. 05. 05.

Jana Uhlir

4 perces olvasás

Valószínűleg hallott már a fluoridokról, elsősorban a fogkrémekkel összefüggésben. De tudta, hogy már 1914 óta, amikor először jelentek meg a fogkrémekben, vitatják az egészségünkre gyakorolt hatásukat? Megvizsgáltuk a fluorid kérdését!

A fluorid már eleve megtalálható a szervezetünkben, mivel ez az egyik létfontosságú nyomelem, amely a csontokban és a fogakban is jelen van. A fluoridok fluort tartalmaznak, amely segít a fogszuvasodás elleni védelemben. 

Hogyan védenek a fluoridok szuvasodás ellen?

A fluorid a fogzománchoz kötődik, ahol védőréteget képez. Ellenállóbbá teszi a fogzománcot, és meggátolja, hogy a baktériumok bejussanak a fogakba. Ezt a folyamatot remineralizációnak nevezik. De ez még nem minden. A fluoridok lassítják a baktériumok szaporodását, és felveszik a harcot az ételekből és italokból a szájba kerülő savakkal. Képesek akár a kezdődő fogszuvasodást is megállítani. 

Tudta, hogy a fog a test egyik legkeményebb része? A fogak felszínén található zománcréteg még a betonnál is keményebb, így nagyszerű védelmet nyújt a fogszuvasodás ellen.

Mennyi fluoridra van szükség

Egyértelmű tehát, hogy ha a szervezetben hiány van fluoridból, nagyobb a fogszuvasodás kockázata, és a fogzománc erőssége csökken. Ezért jó, ha fluoridos fogkrémet használunk. Mekkora legyen a fogkrém fluoridtartalma? Ez az Ön korától és fogainak állapotától függ.

Általánosságban azonban a felnőttek átlagos napi fluoridszükséglete férfiaknál körülbelül 4 mg, nőknél pedig 3 mg. Mivel minden embernek más a fogfelépítése, ezért különböző mennyiségű fluoridra van szükségük. A megfelelő mennyiségről mindenképpen egyeztessen fogorvosával.

Fluoridos fogkrémek

Hol talál fluoridot

A fogkrém azonban nem az egyetlen fluoridforrásunk, fluorid található vízben, halfélékben, fekete teában, zöldségekben, gabonafélékben, dióban, kávéban, tejben és tejtermékekben is. Fluorid bőségesen van körülöttünk, és a legtöbbünk normál étrenddel fedezni tudja szükségletét. Tehát csak akkor kell pótolnia, ha fogorvosa felhívja a figyelmét arra, hogy fogzománca meggyengült, vagy ha például előrehaladott, illetve súlyos fogszuvasodással küzd.

A fogak ugyanolyan egyediek, mint az ujjlenyomatok. Mindegyik egyedi alakú, méretű és elhelyezkedésű, így a kriminalisztikában a fogászati adatok értékes információkkal szolgáltathatnak a személyazonosságról.

De semmit nem szabad túlzásba vinni. Túl nagy mennyiségű fluorid esetén fluorózis alakulhat ki. A fogak ekkor porózusabbá válnak, és felszínükön fehér foltok alakulnak ki, amelyek később besötétednek. Ezenkívül a túlzott fluorid károsíthatja a bélflórát és csökkentheti a szervezet védekezőképességét.

Fluoridmentes fogkrémek

Nem használ fluoridos fogkrémet, de szeretne védekezni a fogszuvasodás ellen? A fluoridmentes fogkrémek is képesek védelmet nyújtani a fogszuvasodás ellen. A természetes fogkrémek általában gyógynövényalapúak, így kíméletesen és természetes módon erősítik a fogat. Azon kívül, hogy tisztítják a fogakat, képesek fehéríteni is, vagy enyhíthetik a fogérzékenységet, és felfrissítik a leheletet.  

Fluoridmentes fogkrémek

A fluorid és a tejfogak

A fluorid nagyon fontos a gyermekek számára, mivel fogaik kevésbé védettek a szuvasodás ellen, mint a felnőtteké. Három év alatti gyermekek esetében azonban mégis fluoridmentes fogkrémet használjon, később pedig válasszon a frissen kibújó fogak védelmére alkalmas fluoridos fogkrémet. Ügyeljen arra is, hogy a gyermek fogmosás közben ne nyelje le a fogkrémet.

Fogkrémek gyermekeknek fluoriddal és anélkül

Tehát mit gondol, szükséges a fluorid a fogkrémben vagy nem? Legyen a ragyogó mosolyhoz vezető útja a lehető legkellemesebb, fluoriddal vagy anélkül!