Ugrás a fő tartalomhoz

A bőrgyógyász véleménye: csak a korai gondozás és a megfelelő kozmetikumok segítenek a pattanásokon

2023. 08. 11.

Jana Potuznik

7 perces olvasás

A problémás arcbőr pattanásos megnyilvánulásokkal nem szerez örömöt sem a serdülőkorban, sem pedig az élet későbbi szakaszában. Miért zavarnak minket a pattanások? Milyen termékek és kezelések hatnak rájuk a legjobban, és egyáltalán elkerülhetőek-e? Mindezekre a kérdésekre Dr. Lucie Rajská bőrgyógyász válaszolt nekünk.

A pattanásokról a problémás arcbőr kapcsán beszélünk, de nem születünk meg ezzel a problémával együtt. Pontosan mikor válik problémássá az arcbőr?

A pattanások leggyakrabban a pubertáskori hormonális egyensúlyzavarral együtt jelentkeznek. De megjelenhetnek akár a terhesség alatt és után is. A szoptatás idején és ezt követően. A PMS és a menopauza során... Egyszóval, a jelentős hormonális ingadozások időszakában. 

Mi a helyzet a genetikával és az életmóddal? Vajon mi magunk is hozzájárulunk-e a pattanások létrejöttéhez, például azzal, hogy mit eszünk?

Az Igaz, hogy a magas glikémiás indexű élelmiszerek, azaz a fehér kenyér vagy az édességek súlyosbíthatják a pattanásos állapotot. Vagy például a gyorséttermi fogások. De nem azért, mert az ételekből származó felesleges zsír valahogy átkerül a zsíros arcbőrbe. Ennél összetettebb anyagcsere-folyamatokról van szó.. A dohányzás, az alkohol vagy a stressz is hasonló hatást gyakorolhat. És persze: a már említett genetika is szerepet játszik.

Lehetséges a problémás arcbőr állapotának teljes kikerülése? Esetleg időbeni megelőző ápolással? 

A már kilenc-tíz éves kor körül kezdődő megelőző kozmetikai kezelés több okból is indokolt. Teret terem arra, hogy a gyermekek elkezdhessék megtanulni az önmagukról való gondoskodást. Rövid távon ezzel csökken a pattanások kialakulásának kockázata. Hosszú távon pedig a szépségápolási rutin fokozatos bevezetése még az arcbőr lassabb öregedési esélyéről is gondoskodik. 

Hogyan nézne ki egy "pattanások elleni" szépségápolási rutin tinédzserek számára?

A legfontosabb, hogy megtanuljuk, hogyan kell tisztítani, hidratálni és védeni az arcbőrt. 

A tisztításhoz sokáig az alkoholtartalmú termékeket ajánlották, hogy kiszárítsák a problémás arcbőrt. Ez még mindig így van?

Csak különleges körülmények között, amikor az adott tisztítószerben lévő alkohol ki van egészítve úgynevezett kompenzáló anyagokkal, például hialuronsavval vagy glicerinnel, amelyek nem hagyják kiszáradni az arcbőrt, és hidratálják azt. Akkor még az alkohol jelenléte is viszonylag rendben van. 

Milyen összetevőkre kell igazán odafigyelnünk a problémás arcbőrre szánt kozmetikumokban? 

A szalicilsavra. Oldja a faggyút, kezeli az elhalt hámsejteket és az eltömődött pórusokat, így csökkenti a pattanások és a mitesszerek megjelenését. Hasznosak az AHA savak, különösen a glikolsav. Eltávolítja az elhalt sejteket, az arcbőrt nem szennyezi szennyeződésekkel, zsírtalanítja, nem alakulnak ki a pattanások. A glikolsav a begyógyult megnyilvánulások utáni hiperpigmentációt is képes kezelni, azaz a hegeket is kissé kisimítja. 

És vannak más lényeges összetevők is?

Nagyszerű a retinol, egy A-vitamin-származék, amely szintén elősegíti a pattanásos megnyilvánulások gyógyulását és általánosan nyugtat. A C-vitamin ragyogóvá teszi az arcbőrt, védi a külső környezettől, és egyúttal finoman világosítja a gyógyulás után kialakult gyulladás utáni foltokat. Nagyon alkalmas a niacinamid. Ez is enyhíti a pattanások gyulladásos megnyilvánulásait, és többek között elősegíti a hidratálást.

Az AHA-savak leggyakrabban a kémiai hámlasztásokban találhatók. A klasszikus hámlasztás is alkalmas? 

Bánjon óvatosan a mechanikus hámlasztással, az enzimatikus hámlasztás kíméletesebb. Ha pedig a tisztítótejhez, gélhez, habhoz és peelinghez hozzáad egy arctonikumot és hetente kétszer arcpakolást, a tisztítás tökéletes lesz. 

A tisztítás ugyanakkor nem elég, Ön a hidratálásról beszélt…

Ha csak megtisztítanánk és megszárítanánk az arcbőrt, a szárazságot új faggyútermeléssel kompenzálná. Ez megelőzhetjük a hidratálással, amelyhez a hatóanyagok közül alkalmas a hialuronsav, a glicerin, a niacinamid, a panthenol.  És nagyszerűek a probiotikumokat tartalmazó kozmetikumok. Ha a bőr mikrobiomja rendben van, csökken a pattanások kialakulásának kockázata. 

Harmadik lépésként Ön a pattanásos arcbőr védelmét említette. Mit kellene ez alatt értenem?

A nap elleni védelmet. Bár a napból származó D-vitamin segíti a bőr gyógyulását, ám a bőr könnyen leégethet, ha nincs védve. Még ha a pattanások be is hegednek, sokkal kifejezőbb sötét foltokat hagynak maguk után. Tehát alapfontosságúak az  SPF-et tartalmazó kozmetikumok. 

Mi van, ha későbbi életkorban sem tudok megszabadulni a pattanásoktól? Más lesz a gondozás?

Igen. Megengedheti magának a hatóanyagok erősebb koncentrációját. Már elég gazdag szépségápolási rutinnal fog rendelkezni, így több lépésben is gondoskodhat az arcbőréről. Hozzáadhat aktív hatóanyagokat tartalmazó szérumokat…

Megpróbálhatnám például az otthoni műszeres kezelést?

Az arcbőr alapos tisztításának módja egyértelműen az ultrahangos spatula. A hátoldalával sokkal hatékonyabban és mélyebben dolgozhatja be a szérumokat vagy krémeket. 

Ha mindez nem elég, csak a bőrgyógyász segíthet?

Ha már hat hete gondoskodik a pattanásokról, és semmi sem használ, akkor már ideális, ha időpontot kér. A pattanásokkal gyorsan kell foglalkozni, mielőtt még romlana az önbecsülés, a társasági élethez való kedv és más, ehhez hasonló. Különösen a tinédzsereknél szokott ez fájdalmas tényező lenni. Ezért nincs ok arra, hogy a nem javuló pattanások miatt elhalassza a bőrgyógyász felkeresését. Ez minél korábban megtörténik, annál könnyebb megállítani a pattanásokat. 

Ön azt mondja, hogy megállíthatja a pattanásokat – de hogyan konkrétan?

A bőrgyógyász meg tudja mondani, hogy miért alakul ki pattanás, mi súlyosbíthatja azt, új szépségápolási rituálékat állíthat be, és ajánlást vagy gyógyszeres kezelést is fel fog írni. Ezek kezdetben inkább antibiotikumos oldatok.. Hat hét elteltével Ön bejön egy ellenőrzésre. Mindezt kiegészíthetik a szakértelemmel végzett kémiai hámlasztások, lézeres és egyéb kezelések. Egy másik, nagyszerű eredményekkel járó lehetőség lehet a plazmaterápia vagy az úgynevezett izotretinoin bevetése, amely egy A-vitamin-származék, és nagyszerű eredményekkel jár. 

És mi van, ha a pattanások után hegek maradnak?

Egy szakember által vezetett kémiai hámlasztás, lézerkezelés - ideális esetben retinol- vagy szalicilsavval végzett otthoni kezeléssel kombinálva - ismét sokat segíthet. Fontos azonban, hogy megfelelő és rendszeres arcbőrápolással megelőzzük a pattanások és a későbbi hegek megjelenését, és korlátozzuk a pattanások nyomkodását. 

Hasznos segítők a pattanások elleni küzdelemben