A pattanásokról a problémás arcbőr kapcsán beszélünk, de nem születünk meg ezzel a problémával együtt. Pontosan mikor válik problémássá az arcbőr?
A pattanások leggyakrabban a pubertáskori hormonális egyensúlyzavarral együtt jelentkeznek. De megjelenhetnek akár a terhesség alatt és után is. A szoptatás idején és ezt követően. A PMS és a menopauza során... Egyszóval, a jelentős hormonális ingadozások időszakában.
Mi a helyzet a genetikával és az életmóddal? Vajon mi magunk is hozzájárulunk-e a pattanások létrejöttéhez, például azzal, hogy mit eszünk?
Az Igaz, hogy a magas glikémiás indexű élelmiszerek, azaz a fehér kenyér vagy az édességek súlyosbíthatják a pattanásos állapotot. Vagy például a gyorséttermi fogások. De nem azért, mert az ételekből származó felesleges zsír valahogy átkerül a zsíros arcbőrbe. Ennél összetettebb anyagcsere-folyamatokról van szó.. A dohányzás, az alkohol vagy a stressz is hasonló hatást gyakorolhat. És persze: a már említett genetika is szerepet játszik.
Lehetséges a problémás arcbőr állapotának teljes kikerülése? Esetleg időbeni megelőző ápolással?
A már kilenc-tíz éves kor körül kezdődő megelőző kozmetikai kezelés több okból is indokolt. Teret terem arra, hogy a gyermekek elkezdhessék megtanulni az önmagukról való gondoskodást. Rövid távon ezzel csökken a pattanások kialakulásának kockázata. Hosszú távon pedig a szépségápolási rutin fokozatos bevezetése még az arcbőr lassabb öregedési esélyéről is gondoskodik.
Hogyan nézne ki egy "pattanások elleni" szépségápolási rutin tinédzserek számára?
A legfontosabb, hogy megtanuljuk, hogyan kell tisztítani, hidratálni és védeni az arcbőrt.
A tisztításhoz sokáig az alkoholtartalmú termékeket ajánlották, hogy kiszárítsák a problémás arcbőrt. Ez még mindig így van?
Csak különleges körülmények között, amikor az adott tisztítószerben lévő alkohol ki van egészítve úgynevezett kompenzáló anyagokkal, például hialuronsavval vagy glicerinnel, amelyek nem hagyják kiszáradni az arcbőrt, és hidratálják azt. Akkor még az alkohol jelenléte is viszonylag rendben van.
Milyen összetevőkre kell igazán odafigyelnünk a problémás arcbőrre szánt kozmetikumokban?
A szalicilsavra. Oldja a faggyút, kezeli az elhalt hámsejteket és az eltömődött pórusokat, így csökkenti a pattanások és a mitesszerek megjelenését. Hasznosak az AHA savak, különösen a glikolsav. Eltávolítja az elhalt sejteket, az arcbőrt nem szennyezi szennyeződésekkel, zsírtalanítja, nem alakulnak ki a pattanások. A glikolsav a begyógyult megnyilvánulások utáni hiperpigmentációt is képes kezelni, azaz a hegeket is kissé kisimítja.
És vannak más lényeges összetevők is?
Nagyszerű a retinol, egy A-vitamin-származék, amely szintén elősegíti a pattanásos megnyilvánulások gyógyulását és általánosan nyugtat. A C-vitamin ragyogóvá teszi az arcbőrt, védi a külső környezettől, és egyúttal finoman világosítja a gyógyulás után kialakult gyulladás utáni foltokat. Nagyon alkalmas a niacinamid. Ez is enyhíti a pattanások gyulladásos megnyilvánulásait, és többek között elősegíti a hidratálást.
Az AHA-savak leggyakrabban a kémiai hámlasztásokban találhatók. A klasszikus hámlasztás is alkalmas?
Bánjon óvatosan a mechanikus hámlasztással, az enzimatikus hámlasztás kíméletesebb. Ha pedig a tisztítótejhez, gélhez, habhoz és peelinghez hozzáad egy arctonikumot és hetente kétszer arcpakolást, a tisztítás tökéletes lesz.